Wokó³ jogi Zdrowe ¿ycie

Istnieje wiele, czêsto sprzecznych, teorii dotycz±cych zdrowego ¿ycia. Joga wybiera tylko te metody, które zwiêkszaj± zasób energii w ciele i umy¶le. Jogin potrzebuje ogromnych zasobów energii, by wykorzystywaæ j± do realizacji twórczych, konstruktywnych celów oraz osi±gania szczytu duchowych mo¿liwo¶ci.

Z æwiczeñ anga¿uj±cych cia³o wybiera asany, stosuje prawid³owe wzorce spokojnego i rytmicznego oddychania (pranajama), oddaje siê g³êbokiemu relaksowi (¶avasana), medytuje dhyana), a za najbardziej wskazan± dietê uwa¿a wegetariañsk±... Odnajduje praktyczn± u¿yteczno¶æ powszechnych zasad etycznych, przez co zapobiega wielu konfliktom z sob± samym i otoczeniem. Doskona³ego jogina cechuje naturalno¶æ i prostolinijno¶æ.

Wed³ug jogi zdrowie nie jest zwyk³ym brakiem chorób. To dynamiczna harmonia cia³a, zmys³ów, oddechu, emocji, my¶li i ducha. Zdrowie fizyczne jest tylko jednym z elementów, niemo¿liwym do osi±gniêcia bez doskona³o¶ci pozosta³ych czê¶ci istoty ludzkiej. Zdrowie fizyczne jest w dzisiejszym ¶wiecie najczêstszym motywem rozpoczynania praktyki jogi, lecz w istocie dobre funkcjonowanie cia³a jest tylko jednym, wcale nie najwa¿niejszym, skutkiem ubocznym praktyki.

Przeczytaj artyku³ opublikowany w czasopi¶mie "Zdrowie" nt. ¿ywienia dzieci diet± wegetariañsk±.


Kliknij, aby powiêkszyæ tekst.